Endast registrerade användare kan översätta artiklar
Logga in Bli medlem
Aster scaber T. (Asteraceae) has been used in traditional Korean and Chinese medicine to treat bruises, snakebites, headaches, and dizziness. (-)-3,5-Dicaffeoyl-muco-quinic acid (DQ) isolated from A. scaber induced neurite outgrowth in PC12 cells. It has been reported that the activation of the
Logga in Bli medlem
BACKGROUND
Recently, 1,5-dicaffeoylquinic acid (1,5-DQA), a caffeoylquinic acid derivative isolated from Aster scaber, was found to have neuroprotective effects. However, the protective mechanisms of 1,5-DQA have not yet been clearly identified. The purpose of this study was to explore the
Den mest kompletta databasen med medicinska örter som stöds av vetenskapen
Fungerar på 55 språk
Växtbaserade botemedel som stöds av vetenskap
Örter igenkänning av bild
Interaktiv GPS-karta - märka örter på plats (kommer snart)
Läs vetenskapliga publikationer relaterade till din sökning
Sök efter medicinska örter efter deras effekter
Organisera dina intressen och håll dig uppdaterad med nyheterna, kliniska prövningar och patent
Skriv ett symptom eller en sjukdom och läs om örter som kan hjälpa, skriv en ört och se sjukdomar och symtom den används mot. * All information baseras på publicerad vetenskaplig forskning